W cieniu dwóch trumien. O polityce wschodniej II RP

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie, Towarzystwo Naukowe Doktorantów Wydziału Historycznego UJ oraz Ośrodek Myśli Politycznej zapraszają na wykład dr hab. Janusza Mierzwy pt. "W cieniu dwóch trumien. O polityce wschodniej Drugiej Rzeczypospolitej."

Odzyskanie przez Polskę niepodległości wymusiło zdefiniowanie celów dla polskiej polityki zagranicznej. Dominujący wpływ na jej kształt, nie tylko na odcinku wschodnim, miały dwa główne obozy: narodowy i piłsudczykowski. Wytyczane wówczas kierunki z jednej strony stanowiły rozwinięcie koncepcji lansowanych przed 1918 r., a z drugiej były możliwość ich realizacji ograniczona była porządkiem wersalskim, ryskim, a nade wszystko potencjałem świeżo odrodzonej Rzeczypospolitej. Co ważne, mimo że od omawianych wydarzeń upłynęło 100 lat to kwestie ówczesnych kierunków polskiej polityki wschodniej do dnia dzisiejszego budzą sporo emocji i są przedmiotem sporów.

Dr hab. Janusz Mierzwa (ur. 1978), historyk, adiunkt w Zakładzie Historii Polski Najnowszej Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zainteresowania koncentrują się na historii XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem biografistyki oraz dziejów społecznych, politycznych i administracji. Autor m.in. Starostowie Polski międzywojennej. Portret zbiorowy (wyd. I: Kraków 2012, wyd. II: Kraków 2018), Słownik biograficzny starostów Drugiej Rzeczypospolitej, t. I, (Łomianki 2018), biografii płk. Adama Koca (Kraków 2006) oraz edycji źródeł (A. Koc, Wspomnienia, Wrocław 2005 i W.M. Zawadzki, Dziennik, Kraków 2010). Obecnie kończy prace nad monografią „Opór i bunt społeczny w Polsce w latach 1930-1935”. W latach 2013-2015 dyrektor Muzeum AK w Krakowie.

Miejsce: Instytut Historii UJ ul. Gołębia 13, sala 210 (II piętro)

Termin: 24.04.2019, godz. 18:00

Zapraszamy serdecznie!